Co to jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe jest to rachunek bankowy, który pozwala na bezpieczne przechowywanie i pomnażanie pieniędzy. Konto oszczędnościowe jest najczęściej lepiej oprocentowane od podstawowego konta bankowego ROR. Łączy w sobie zalety konta osobistego i lokaty.

Konto oszczędnościowe działa inaczej niż tradycyjna lokata. Oszczędności możemy wypłacić w dowolnej chwili, nie tracąc odsetek. Możemy też wypłacić dowolną kwotę, a reszta nadal będzie przynosiła zysk. Do konta można też dopłacać nowe środki.

Konto oszczędnościowe z jednej strony pozwala elastycznie dysponować oszczędnościami, z drugiej zaś oferuje wysokie odsetki.

Czym się różni konto oszczędnościowe od lokaty?

Różnicę między kontem oszczędnościowym a lokatą tłumaczy ta Pani na video.

Konto oszczędnościowe jest przeznaczone dla osób indywidulanych chcących oszczędzać regularnie i wpłacać np. co miesiąc określoną kwotę. Kwota wpłaty może być dowolna. Umowa konta oszczędnościowego jest zawierana na czas nieokreślony. Posiadacz konta oszczędnościowego może elastycznie dysponować swoimi pieniędzmi. Ma możliwość, bez utraty odsetek wypłacać zgromadzone środki na rachunku w dowolnym momencie. Trzeba tylko pamiętać, że druga i kolejne wypłaty w miesiącu łączyć się mogą z koniecznością zapłacenia prowizji. Odsetki od środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym naliczane są co miesiąc, a każda wpłata powiększa kwotę, od której są naliczane. Konta oszczędnościowe oprocentowane są według zmiennych stóp procentowych, w przeciwieństwie do większości lokat bankowych.

Lokata terminowa w banku zawierana jest na określony czas (np. na miesiąc, 3 miesiące, 6 czy 12 miesięcy) a środki można na nią wpłacić tylko w momencie jej zakładania – nie ma możliwości dokonywania „wpłat uzupełniających”. Odsetki od wpłaconych środków naliczane są zazwyczaj na koniec okresu umownego, a zerwanie lokaty przed terminem wiąże się w znacznej większości przypadków z utratą naliczonych odsetek (bank zwróci tylko wpłacony kapitał). Większość lokat bankowych dostępnych na rynku oprocentowana jest wg stałych stóp procentowych. Oznacza to, że już w momencie zawierania umowy wiemy, jaki zysk przyniosą wpłacone pieniądze.

Oprocentowanie konta oszczędnościowego

Oprocentowanie konta oszczędnościowego jest zmienne i w największym stopniu zależy od poziomu stóp prowentowych ustalanych przez Rade Polityki Pieniężnej. Sam bank także ma wpływ na wysokość oprocentowania. To właśnie bank ostatecznie ustala jakie jest oprocentowanie konta oszczędnościowego.

Zarówno oprocentowanie najlepszego konta oszczędnościowego oraz średnie oprocentowanie kont oszczędnościowych w polskich bankach można zobaczyć na znanym blogów finansowych Rekina Finansów.

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe ?

Parę wskazówek, którym warto kierować się przy wyborze konta oszczędnościowego.

Zwróć uwagę na oprocentowanie Konta

Banki oferują oprocentowanie promocyjne i standardowe warto Przypatrz się właśnie temu drugiemu. Najważniejsze aby stopa oprocentowania była wyższa niż stopa inflacji. Jeśli tak jest to będziemy zarabiać więcej niż wynosi wzrost cen w Polsce. Tym sposobem będziemy się bogacić.

Rachunek osobisty

Na rynku jest dostępnych bardzo niewiele kont oszczędnościowych które nie wymagają założenia konta oszczędnościowo-rozliczeniowego czyli zwykłego konta osobistego tak zwanego ROR. Tutaj trzeba być bardzo uważnym jeśli chodzi o opłaty ponieważ może się okazać tak że opłaty będą wyższe niż to co Real i moglibyśmy zrobić na oprocentowanie konta oszczędnościowego.

Wypłaty z konta oszczędnościowego

Zazwyczaj banki pozwalają na jedną darmową wypłatę z konta oszczędnościowego w miesiącu. Za pozostałe Bank każe sobie płacić tak więc dobrze wiedzieć jaka jest opłata i tak zorganizować się aby nie dokonywać więcej wypłat niż raz w miesiącu jeśli to możliwe. Warto także pamiętać że przelewy bezpośrednio z konta oszczędnościowego na rachunek w innym banku także są zazwyczaj płatne. Tak więc, środki najpierw najlepiej przelać na rachunek ROR w tym samym banku a następnie dokonać płatności na rzeczy odbiorcy w innym banku,

Czasami zdarza się, że banki uniemożliwiają wypłatę środków z konta oszczędnościowego. Oznacza to że nie można dokonać przelewu bezpośrednio z konta oszczędnościowego na rachunek w innym banku.

Kapitalizacja odsetek na koncie oszczędnościowym

Zazwyczaj kapitalizacja odsetek na koncie oszczędnościowym następuje raz w miesiącu wtedy też Odsetki są dopisywane do stanu naszego rachunku. Najlepiej właśnie założyć konto z taką kapitalizacją. Konta te można znaleźć w rankingu rekina Finansów.

Stopa oprocentowania dla nowych środków

Oprócz oprocentowania promocyjnego banki często oferują także inną stopę oprocentowania dla nowych środków, która jest zazwyczaj wyższa od standardowego oprocentowania. Warto także zwrócić uwagę na ten aspekt.

Gdzie założyć konto oszczędnościowe?

Bardzo pomocne może się okazać ranking kont oszczędnościowych. Dużą renomą i zaufaniem cieszy się ranking stale aktualizowany przez niezależnego finansistę Szymona Ziemba, znanego pod pseudonimem Rekin Finansów. Analizuje on bardzo szczegółowo ofertę kont oszczędnościowych. Wskazuje wszystkie kruczki, a także zalety poszczególnych kont dla tego warto zobaczyć ranking kont oszczędnościowych Rekina. Na pewno pozwoli na podjęcie bardziej trafnego wyboru.

Ile można zarobić na koncie oszczędnościoym?

Co Ile zarobimy i zgromadzimy na koncie oszczędnościowym zależy wyłącznie od nas i od kwot które na nim lokujemy. Warto oszczędzać, chociażby z tego względu aby w razie problemów finansowych mieć swoistą poduszkę finansową. Oczywiście są kredyty i chwilówki ale zdecydowanie bardziej komfortowa sytuacja jest mieć oszczędności które bezpiecznie procentują na koncie oszczędnościowym.

Zostaw opinię

Dodaj Odpowiedź

Jak założyć konto w banku?
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0