Jak wybrać najlepszy rachunek bankowy?

Chcesz wybrać możliwie najlepszy rachunek bankowy? Przeraża cię to, że oferty banków wymagają wnikliwej analizy? A czy wiesz, w jakim celu chcesz ten rachunek wykorzystywać przede wszystkim i jakie czynniki są najważniejsze dla ciebie, jako konkretnego klienta banku? Jeśli nie, zastanów się przez chwilę i weź pod uwagę elementy, które opisujemy poniżej. Na podstawie tej analizy łatwiej wybierzesz konto, które najpełniej zaspokoi twoje potrzeby i spełni twoje oczekiwania.

Rachunek bieżący czy konto osobiste?

Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej, to w tym przypadku kwestia wyboru jest prosta – powinieneś / powinnaś posiadać konto osobiste. Jeśli jednak masz firmę (np. jako osoba fizyczna prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą) kwestia wyboru nieco się komplikuje, bo chociaż przepisy nie nakładają na takie firmy konieczności założenia odrębnego rachunku bieżącego, to jego posiadanie może jednak kilka kwestii uprościć. Na pewno ułatwi zarządzanie finansami. Jeśli więc prowadzisz działalność, rozważ możliwość założenia konta osobistego dla siebie i rachunku bieżącego dla firmy.

Rachunek bankowy a koszty

Podstawowe rachunki bankowe, tj. zarówno rachunki oszczędnościowo – rozliczeniowe (ror’y nazywane też kontami osobistymi), jak i rachunki bieżące, wykorzystywane są w podstawowej działalności i podstawowej aktywności ich posiadaczy. Używa się ich praktycznie na co dzień bądź to do przeprowadzania najrozmaitszych transakcji (płatności za towary, rachunki, etc.), bądź też wypłacamy z nich pieniądze i realizujemy transakcje przy użyciu kart wydawanych do tych kont. Zarówno za prowadzenie rachunku, jak i za przelewy (płatności) czy transakcje wykonane kartą (wypłaty gotówki w bankomatach), banki mogą pobierać opłaty.

Opłaty te wpływają na koszt utrzymania i prowadzenia rachunku bankowego i mogą decydować o jego opłacalności. O ile osoby, które wykonują niewiele transakcji, mogą uznać takie opłaty za mało znaczące, o tyle przy wielu transakcjach ich koszt sumaryczny może wyraźnie wzrosnąć i spowodować zmniejszenie opłacalności posiadania rachunku. Jeśli koszta tego typu są dla ciebie istotne, wybierając rachunek bankowy, zwróć uwagę na prowizje pobierane przez bank, za te rodzaje transakcji, które zdarza ci się wykonywać najczęściej.

Przysłowiowe „haczyki” w umowie rachunku

Nawet jeśli wybierzesz bank, który pobiera niewiele opłat, albo nie pobiera ich wcale, zwróć uwagę czy w regulaminie tego banku i konta, które wybrałeś / wybrałaś, nie czyhają na ciebie jakieś niespodzianki. Do zapisów najczęściej stosowanych przez banki należą zapisy uzależniające zwolnienie konta z opłat pod warunkiem wykonania określonej ilości transakcji, pod warunkiem utrzymania salda na określonej wysokości, bądź też pod warunkiem zapewnienia regularnych wpływów na konto w ściśle określonej kwocie. Jeśli takich warunków nie spełnisz, konto bankowe, które uważałeś / uważałaś za bezpłatne, może okazać się kontem obciążonym sporymi opłatami. W takiej sytuacji możesz się rozczarować. Wbrew pozorom zapisy tego typu, należą do najczęściej stosowanych przez większość banków działających na polskim rynku.

Dodatkowe usługi bankowe

Konta bankowe mają różne zadania i różne przeznaczenia. Kupując w banku taki produkt (prowadzenie konta jest usługą finansową) zwróć uwagę, czy z tego tytułu uzyskasz jakieś udogodnienia. Banki coraz częściej kuszą klientów nie tyle niskimi prowizjami i brakiem opłat, ile korzyściami z zawierania dodatkowych umów i korzystania z dodatkowych produktów finansowych (nie zawsze są to produkty typowo bankowe). Być może ważna okaże się dla ciebie możliwość zawarcia korzystnego ubezpieczenia majątkowego lub ubezpieczenia na życie na przyjaznych dla portfela warunkach.

Być może liczy się dla ciebie możliwość odzyskania części pieniędzy wydawanych na niektóre towary i usługi. Jeśli tak, zwróć uwagę na dodatkową ofertę banku, i to, czy bank oferuje możliwość gromadzenia punktów w programach payback, czy udostępnia klientom możliwość zawierania atrakcyjnych ubezpieczeń, a może oferuje inne, zupełnie nietypowe usługi, z których chętnie skorzystasz. Sprawdź to przed wyborem rachunku.

Dostęp do środków pieniężnych

W dobie internetu coraz większe znaczenie ma możliwość dostępu do konta bankowego za pośrednictwem internetowych serwisów transakcyjnych i możliwość wykonywania transakcji z własnego domu, biura czy dowolnego miejsca na świecie (urządzenia mobilne). Jeśli ta funkcjonalność jest dla ciebie ważna, sprawdź bankowe serwisy transakcyjne i dowiedz się, który z banków oferuje najwięcej pod tym względem.

Pamiętaj jednak również, że może okazać się, iż w niektórych sytuacjach konieczne będzie osobiste stawienie się do placówki bankowej (choćby w celu podpisania umowy o świadczenie usług dodatkowych, co dotyczy szczególnie kredytów). Jeśli przewidujesz, że w trakcie korzystania z usług banku, będziesz zmuszona / zmuszony do załatwiania jakichś formalności w oddziałach stacjonarnych – sprawdź ich dostępność. Podobnie przestudiuj dostępność bankomatów twojego banku i ewentualnie zaprzyjaźnionych sieci. Możliwość taniego, a najlepiej bezpłatnego wypłacania pieniędzy w bankomatach, jest szczególnie ważnym czynnikiem np. dla osób, które często podróżują.

To zaledwie część czynników decydujących o walorach kont bankowych. Jednak już na tej podstawie uda ci się wybrać możliwie najlepszy produkt – postaraj się jedynie dobrze przeanalizować dostępne na rynku oferty. Zwróć jeszcze uwagę na jedno: na renomę i stabilność polityki banku, z którego usług zechcesz skorzystać.

Pamiętaj, że rachunek bankowy nie jest rodzajem usługi / narzędziem, obciążonym niezmiennymi opłatami. Jeśli bank często zmienia tabele prowizji i opłat, oznacza to, że nie traktuje poważnie swoich klientów. W gruncie rzeczy to stabilność jest jedną z tych cech, które decydują o przewadze konkretnego banku. Wybierz więc taką ofertę, która charakteryzuje się stałością i bezpieczeństwem. W ten sposób zyskasz pewność, że twój rachunek bankowy jest naprawdę optymalny i zapewni ci możliwie najlepsze warunki gospodarowania własnymi pieniędzmi.

Powiązane: Najlepsze konto

Zostaw opinię

Dodaj Odpowiedź

Jak założyć konto w banku?
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0