Jak wyglądała w 2013 oferta konta w Alior Banku

Mamy rok 2016, już niebawem 2017. Jeszcze w 2013 warunki kont osobistych wyglądały dużo inaczej. DUŻO LEPIEJ!

Niestety ograniczenie prowizji intercharge i podatek bankowy bardzo negatywnie wpłynął na ofertę kont bankowych.

W dzisiejszym artykule chciałbym opisać Konto Rozsądne, które założyć można w Alior Banku. Ktoś może zapytać dlaczego akurat to konto? Opisuję je dlatego, że oferuje nam całkiem wysoki zwrot, który wynosi 5% od transakcji kartą debetową za zakupy spożywcze.

Co zrobić, żeby otrzymać zwrot?

Należy dokonywać płatności kartą debetową w sklepach spożywczych, supermarketach i hipermarketach. (nie wliczają się do tego transakcje internetowe). Za nasze zakupy otrzymamy wtedy 5% zwrotu. Maksymalny zwrot miesięczny wynosi 50zł, a w ciągu roku możemy otrzymać maksymalną premię w wysokości 400 złotych. Maksymalny zwrot miesięczny osiągniemy wydając 1000zł miesięcznie.

Jedynym warunkiem otrzymywania zwrotu w Koncie Rozsądnym jest przelewanie swojego wynagrodzenia do Alior Banku. Wynagrodzeniem może być nasza pensja, emerytura, renta lub stypendium z uczelni.

Konto Rozsądne w Alior Banku można założyć poprzez złożenie wniosku internetowego.

Dziś można zobaczyć warunki i złożyć wniosek o otwrcie konta w Alior na samej górze strony, klikając „darmowe konta bankowe

Jakie opłaty występują w Koncie Rozsądnym?

Jeśli z Konta Rozsądnego będziemy korzystać we właściwy sposób, to jedyną opłatą, która zostanie nam naliczona jest 5 zł miesięcznie za kartę debetową. (o możliwości zwrotu bez karty debetowej i opłaty za nią można przeczytać w dalszej części artykułu) W zamian otrzymujemy darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie. Nie zapłacimy także za prowadzenie konta, ani krajowe przelewy internetowe w złotych.

Żeby zwróciła się nam opłata za kartę, należy dokonać w ciągu miesiąca transakcji za minimum 100 zł. Wtedy otrzymamy 5 zł zwrotu. Każda złotówka więcej, którą zapłacimy za zakupy spożywcze przynosi nam już czysty zysk.

Bardzo ważne jest to, żeby przelewać swoje wynagrodzenie na konto w Alior Banku. W innym wypadku opłata za kartę wzrasta do 9zł miesięcznie i dodatkowo płacimy 8 zł miesięcznie za prowadzenie konta. I co najważniejsze nie otrzymamy wtedy 5% zwrotu.

W jaki sposób przenieść wynagrodzenie do Alior Banku?

Jeśli chcemy możemy sami przejść się do naszego pracodawcy i u niego zmienić numer konta, na które przelewane jest nasze wynagrodzenie. Jeśli jednak chcielibyśmy zmienić numer konta, który jest w ZUSie, Urzędzie Skarbowym lub innych instytucjach, bo stare konto chcemy zamknąć, to lepiej skorzystać z bezpłatnej pomocy oferowanej przez Alior Bank, który dodatkowo może przenieść z naszego starego banku polecenia zapłaty i stałe zlecenia. Bank może zamknąć nasze poprzednie konto i przetransferować zgromadzone środki na konto w Alior Banku.

Żeby to zrobić należy złożyć w oddziale banku wniosek o przeniesienie rachunku / usług płatniczych oraz pełnomocnictwo.

Jeśli chcemy po prostu zmienić numer konta, na które ma wpływać nasze wynagrodzenie możemy pobrać odpowiedni wniosek i zanieść go do Alior Banku, który dostarczy go naszemu pracodawcy lub możemy to zrobić samodzielnie

Jaką kartę wybrać do Konta Rozsądnego?

Do wyboru mamy trzy typy kart:
1) Wypukła karta Debit MasterCard PayPass
2) Płaska karta MasterCard Debit
a) personalizowana

  1. b) niespersonalizowana
    3) Naklejka Zbliżeniowa

Czym różnią się poszczególne karty?

Karta wypukła jest najbardziej uniwersalna. Jeśli chcemy połączyć zalety tradycyjnej karty i płacić nią w sklepach oraz posługiwać się kartą w Internecie i korzystać z technologii zbliżeniowej to powinniśmy wybrać właśnie tą opcję. Karta ta przychodzi do nas pocztą, więc nie zostanie nam ona wydana od razu.

Karta płaska może być ciekawą alternatywą dla osób, które nie chcą korzystać z karty w Internecie, ani płacić nią zbliżeniowo. Funkcje te są niedostępne w tym przypadku. Jest to z pewnością zaleta dla osób, które nie mają zaufania dla nowych technologii i kartą chcę posługiwać się tylko do płacenia w sklepach. Dodatkowo mamy możliwość zdecydować, czy chcemy, żeby na karcie znajdowały się nasze dane osobowe. Jeśli wybierzemy kartę niespersonalizowaną, to możemy otrzymać ją od ręki w oddziale banku. Jest to korzystne, jeśli chcemy korzystać z karty od razu po podpisaniu umowy o konto.

Naklejka zbliżeniowa jest interesującą propozycją dla ludzi, którzy chcą korzystać tylko z płatności zbliżeniowych. Naklejkę możemy nakleić na telefon, lub przypiąć do kluczy i nie musimy wtedy pamiętać o zabieraniu portfela na zakupy.
Jeśli wybierzemy naklejkę zbliżeniową, nie dotyczy nas opłata 5zł miesięcznie, jak to było w przypadku karty. Za wydanie naklejki pobierana jest jednorazowa opłata w wysokości 15 złotych. Można łatwo obliczyć, że opłata ta zwraca się nam już po 3 miesiącach.
Jednym problemem z naklejką zbliżeniową jest to, że nie wszystkie terminale obsługują technologię zbliżeniową. Możemy mieć problem, żeby za wszystkie zakupy spożywcze płacić za pomocą naklejki.

Jak założyć konto?

Do wyboru mamy cztery metody otwarcia Konta Rozsądnego:
1) w oddziale banku, punkcie Alior Express oraz placówkach partnerskich: listę można znaleźć pod linkiem:

2) składając wniosek przez internet

3) przez telefon rozmawiając z doradcą z Contact Center – podpisanie umowy następuje przez kuriera

4) przez system bankowości elektronicznej (opcja dla aktualnych klientów Alior Banku)

Moim zdaniem najwygodniejszym sposobem jest złożenie wniosku przez Internet. W takim wypadku mamy trzy możliwości podpisania umowy:

  1. a) przelewem internetowym z naszego innego konta. (Trzeba wtedy pamiętać, że dane konta z którego robimy przelew muszą zgadzać się z tymi, które wpisaliśmy we wniosku o otwarcie Konta Rozsądnego.)
  2. b) bezpośrednio w oddziale
    c) poprzez kuriera

Z tych trzech opcji dla mnie najwygodniejsza i najszybsza jest opcja pierwsza. Nie musimy wtedy wychodzić z domu, możemy to zrobić o każdej porze dnia, czy nocy i nie musimy być wtedy nawet w Polsce. Musimy mieć wtedy jednak konto w jakimś innym polskim banku. Dla osób, które takiego konta nie mają są opcje numer dwa i trzy, z których też oczywiście można skorzystać.

Czy warto skorzystać z tej oferty i ile można na tym tak naprawdę zarobić?

Moim zdaniem jest to na pewno bardzo ciekawa oferta, która daje nam możliwość skorzystania z naprawdę dużego jak na obecne czasy zwrotu. Więc jeśli ktoś robi sporo zakupów spożywczych to w ciągu roku może na tej ofercie sporo zarobić.

W przypadku korzystania z naklejki zbliżeniowej nasz zwrot wyniesie maksymalnie 385 złotych w rok (po odjęciu 15zł za wydanie naklejki zbliżeniowej) W przypadku karty debetowej możemy zarobić najwięcej 360zł. Stanie się tak w przypadku, jeśli maksymalną roczną kwotę zwrotu osiągniemy po 8 miesiącach i zamkniemy konto (maksymalna kwota 400 zł minus 5zł za każdy miesiąc korzystania z karty). Wtedy opłaty za kartę zjedzą nam 40zł. Jeśli zdecydujemy się utrzymywać kartę cały rok na opłatach stracimy 60 złotych w ciągu roku. Jednak nawet licząc 60zł opłat, na koniec roku otrzymamy zwrot w wysokości 340zł.

Co zrobić, jeśli chcemy jednocześnie korzystać ze zwrotu oferowanego przez Alior Bank oraz Alior Sync?

Najkorzystniej byłoby podzielić nasze wynagrodzenie na 2 konta, ale nie wiem czy każdy pracodawca zgodziłby się na takie coś. Można też pokombinować i mieć ze swoją partnerką/partnerem, bratem/siostra itd. po jednym koncie w obu bankach i po prostu jedną kartą płacić w Internecie, a drugą za wspólne zakupy spożywcze. A jeśli i to nie jest dla Was możliwe, to należy po prostu obliczyć, który zwrot będzie dla Was bardziej korzystny i z tego produktu korzystać.

Zostaw opinię

Dodaj Odpowiedź

Jak założyć konto w banku?
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0